Strona główna / Blog / Ile kosztuje pokaz iluzjonisty

Ile kosztuje pokaz iluzjonisty

Data: 14.04.2025, 12:25
Udostępnij:

Decydując się na atrakcję, jaką jest pokaz iluzji, często pierwszym pytaniem jest „ile to kosztuje”. Nic dziwnego, bo większość osób taką usługę zamawia po raz pierwszy w życiu i nie orientuje się w kwestii ceny. A dodatkowo, na kwotę za występ wpływ ma wiele czynników i w związku z tym rynkowe stawki są bardzo różne i zależą od kilku kluczowych kwestii. Dlatego odpowiedź na pytanie o koszty nie jest wcale taka prosta. Temu właśnie poświęcam niniejszy artykuł.

Cennik iluzjonisty

Podanie niżej stawki to uśrednione wartości, zebrane w rozmowach u przedstawicieli branży iluzjonistycznej. Są podane w wartościach widełkowych i należy je traktować jako wartości przybliżone i przykładowe, a nie jako ofertą handlową.

Pokazy dla dzieci:

  • Urodziny w domu lub na sali zabaw: 500 – 1500 zł
  • Impreza w przedszkolu lub w szkole: 600 – 2500 zł

Imprezy rodzinne:

  • I komunia: 1000 – 3500 zł
  • 18stka, 40/50/60tka, jubileusz: 1400 – 4000 zł
  • Wesele: 1800 – 6000 zł, zwykle 3500 zł

Imprezy firmowe:

  • Iluzja kontaktowa wśród widzów: 1500 – 4000 zł
  • Mały pokaz na scenie: 1500 – 4000 zł
  • Duże show sceniczne: 3000 – 25 000 zł, zwykle 5000 – 7000 zł

Imprezy plenerowe, domy kultury:

  • Pokaz na scenie w mniejszej skali: 1500 – 4000 zł
  • Pokaz na scenie w dużej skali: 4000 – 20 000 zł
  • Mikroiluzja wśród widzów: 1000 – 4000 zł
  • Warsztaty iluzjonistyczne: 1000 – 2500 zł

Ile kosztuje pokaz magika

Skoro wiemy już, że nie ma jednej ceny za pokaz magika, pora przyjrzeć się elementom, które mają wpływ na stawki. Poniższa lista przybliży Ci to zagadnienie i pozwoli lepiej zrozumieć, czemu ceny, które otrzymasz od różnych wykonawców, będą często mocno się różniły.

Na koszt pokazu iluzji mają wpływ następujące czynniki:

Rodzaj pokazu – spośród różnych form pokazu iluzjonisty wyróżniamy dwie główne kategorie:

  • Pokaz sceniczny – odbywa się na scenie, wykorzystywane są w nim większe rekwizyty, efekty specjalne, a czasem także są w niego zaangażowane dodatkowe osoby – asystent/ka, pomocnik techniczny. Z tych właśnie względów ta forma jest zazwyczaj droższa
  • Pokaz mikroiluzji (magia z bliska, np. przy stolikach) – drobne efekty z niewielkimi przedmiotami typu talia kart. Brak wymagań technicznych i mniejsze potrzeby logistyczne sprawiają, że iluzja kontaktowa jest zwykle tańszą formą pokazu.

Czas trwania występu

W moim przypadku czynnik ten jest istotny tylko w przypadku mikroiluzji. Mam swój przelicznik – na 100 osób przypada około 60-80 minut iluzji wśród widzów. Jeśli jest ich dużo więcej i na evencie pracuję wśród gości powiedzmy 3 godziny, wtedy koszt mikroiluzji jest oczywiście większy. Natomiast w przypadku pokazów na scenie szczególnie istotne jest podkreślenie, że cena nie jest liczona proporcjonalnie – jeśli standardowe show sceniczne trwa 40 minut, a ktoś chciałby jedynie 20 minutowy pokaz, to ceny nie należy dzielić na pół. Prawda jest taka, że osobie na scenie nie robi już dużej różnicy, czy spędzi tam 20 minut mniej czy więcej. I tak termin został już zarezerwowany i swój czas poświęcam Klientowi, który mnie zaangażował. W takim przypadku koszt liczę po prostu za swój występ i swoją obecność, a od decyzji Klienta zależy jak długie show potrzebuje

Lokalizacja wydarzenia

Tutaj sprawa jest jasna. Każdy z nas gdzieś mieszka i koszt dojazdu jest zwykle składową ceny. Ja zawsze staram się go zminimalizować, nigdy nie liczę typowej „kilometrówki”, bo to dla Klienta nieopłacalne. Wiem, ile pali moje auto i jaki będzie realny koszt dojazdu, który muszę uwzględnić. Co ciekawe, nie warto zawsze sugerować się miejscem zamieszkania, ponieważ z racji wielu występów często przyjeżdżam na pokaz z zupełnie innego miejsca niż to, w którym mieszkam. Czasem do pokazu na drugim końcu Polski nie muszę wcale doliczać kosztów dojazdu, ponieważ dzień wcześniej mam w okolicy inny występ i całość wychodzi dużo korzystniej cenowo.

Charakter i data wydarzenia

W zależności od okazji i typu wydarzenia, na jakim odbywa się pokaz iluzji, stawki za show różnią się między sobą. Kameralna rodzinna impreza jest zwykle tańsza niż duży event firmowy, piknik w plenerze czy estradowe show w ośrodku kultury. Na mniejsze imprezy zabieram bardziej mobilny repertuar, na duże imprezy mam większe rekwizyty, asystenta, scenografię i nagłośnienie, a przygotowanie do takiego show trwa kilka godzin.

Jeśli chodzi o datę, to są oczywiście kluczowe terminy, takie jak Sylwester, Andrzejki, Dzień Dziecka. Dni te cieszą się szczególnym zainteresowaniem i wiążą się z dużym obłożeniem pracy. W związku z tym, podobnie jak ceny pokoi hotelowych w wakacje, również występ iluzjonisty będzie kosztował więcej niż w zwyczajny dzień.

Potrzeby techniczne

Zdarza się, że pokaz odbywa się w warunkach, które trzeba zaadoptować, by wszystko wyszło świetnie. Mowa tu przede wszystkim o potrzebie nagłośnienia i oświetlenia miejsca pokazu, czasem także warto skorzystać z efektów specjalnych. Wiąże się to z kosztem zorganizowania takiego sprzętu, a także zaangażowania osoby technicznej do obsługi, co oczywiście generuje dodatkowy koszt

Personalizacja występu

Wyróżnikiem mojej oferty iluzjonistycznej jest przygotowywanie dedykowanych magicznych sztuczek, które wykorzystują produkt, logo lub nazwę Klienta. Takie personalizowane efekty to wspaniała wartość dodana do pokazu iluzji, a dla widzów możliwość obejrzenia swojej firmowej codzienności w nieco innym, „magicznym” wydaniu. W związku z tym poświęcam dodatkową porcję czasu i kreatywności na przygotowanie takich trików, czasem też muszę zorganizować specjalne rekwizyty na ten konkretny cel. To może, choć nie musi, wiązać się dodatkowym wydatkiem.

Czynniki marketingowe

Pod tą dość enigmatycznie brzmiącą nazwą mam na myśli wszystkie te sprawy, które nie są policzalne, tak jak odległość w km, a również mają, czasem decydujący, wpływ na koszt pokazu iluzji. Chodzi tu o prestiż i doświadczenie iluzjonisty, jego rozpoznawalność, posiadane kwalifikacje i laury. Doświadczony iluzjonista policzy sobie za występ więcej niż początkujący amator. W czasach social mediów posiadanie dużej liczby subskrybentów i fanów, a także filmów z dużą liczbą wyświetleń na swoich kanałach jest czynnikiem, który zwiększa popularność, a co za tym idzie ceny za pokaz iluzji. Od kilku lat jednym z najbardziej wyróżniających elementów na polskiej scenie eventowej jest fakt bycia uczestnikiem programu Mam Talent. Udział w tym programie podnosi prestiż iluzjonisty i może wpłynąć na zwiększenie jego rozpoznawalności (a zatem także i honorarium). Sam tego doświadczyłem jako półfinalista programu Mam Talent, o czym możesz więcej poczytać pod tym linkiem – iluzjonista półfinał Mam Talent.

Powyższy cennik iluzjonisty to, tak jak pisałem, zbiór przykładowych kosztów i pewnych uśrednionych wartości. Jak widać rozpiętość cenowa jest duża. Należy mieć świadomość, że usługa pokazu iluzjonisty podlega tym samym prawom rynku co wszystkie inne. Zawsze się znajdzie ktoś, kto zrobi pokaz za połowę ceny. Ale czy warto ryzykować…? Z drugiej strony nie zawsze trzeba brać najdroższą usługę, bo zdarza się (jak w każdej branży), że cena nie idzie w parze z jakością. Co zatem wybrać? Najlepiej skontaktować się osobiście i tak zwyczajnie, po ludzku, porozmawiać 🙂

Zapraszam do kontaktu

Iluzjonista Tomasz Jusza